مؤسس و مدیر مرکز

آیت الله غلامرضا فیاضی

آیت الله غلامرضا فیاضی در سال‌ 1328 در قم‌ و در ميان‌ خانواده‌اي‌ متدين‌ و دوستدار روحانيت‌ و علماي‌ شيعه‌ به‌ دنيا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ اسدالله‌، به‌ پيشة‌ بنايي‌ اشتغال‌ داشت‌ و از همان‌ راه‌ روزگار مي‌گذراند.

دوران‌ تحصيل‌:

حجت ‌الاسلام و المسلمين‌ فياضی پس‌ از اينكه‌ قرآن‌ و بخشي‌ از دروس‌ فارسي‌ را نزد مادر خود و مكتب‌ خانه‌ فرا گرفت‌، با پدر خود به‌ بنايي‌ ساختمان‌ ميرفت‌. در يكي‌ از روزها كه‌ با پدر خود به‌ منزل‌ روحاني‌ جليل‌ القدري‌ براي‌ تعمير ساختمان‌ رفته‌ بود، مورد عنايت‌ آن‌ روحاني‌ جليل‌القدر قرار گرفت‌ و با عنايت‌ او و رخصت‌ پدر به‌ امر اشتغال‌ در حوزه‌ علميه‌ قم‌ رو آورد. پس‌ از طي‌ مقدمات‌، به‌ دروس‌ سطح‌ در نزد استادان‌ مشهور آن‌ روزگار راه‌ يافت‌ و سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ استادان‌ برجسته حوزه‌ علميه‌ قم‌ رفت‌ و سالها از محضر آنان‌ بهره‌مند شد.

او همزمان‌ با تحصيل‌ فقه‌ و اصول‌، علوم‌ عقلي‌ را نيز در نزد استادان‌ خبره‌ فرا گرفت‌، به‌ گونه‌اي‌ كه‌ بعدها خود به‌ تدريس‌ آن‌ دروس‌ رو آورد و درس‌ او در زمرة‌ بهترين‌ دروس‌ حوزه‌ در علوم‌ عقلي‌ به‌ شمار رفت‌.

اساتید آیت الله فیاضی

آیت الله فياضي‌ در سالهاي‌ تحصيل‌ خود به‌ محضر استادان‌ برجستة‌ بسياري‌ شرفياب‌ شد. از جمله دروس ذیل که از این اساتید تلمذ نمودند:

 • جامع‌ المقدمات‌ را نزد مرحوم‌ شيخ‌ محمد حسن‌ قاضي‌زاده‌ كه‌ همانا مشوق‌ اصلي‌ او براي‌ رو آوردن‌ به‌ تحصيل‌ در حوزه‌ بود،
 • سيوطي‌ را نزد حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ باكويي‌ ـ امام‌ جمعه‌ فريدون‌ كنار ـ
 •  مغني‌ را هم‌ نزد حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ باكويي‌ و نيز در محضر آية‌الله‌ شيخ‌ حسن‌ تهراني‌ و آقاي‌ جليلي‌ 
 • حاشيه‌ را نزد حجة‌الاسلام‌والمسلمين‌ باكويي‌
 • مختصر را نزد آية‌الله‌ دوزدوزاني‌
 • معالم‌ را نزد حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ فاضل‌ هرندي‌
 • لمعه‌ را نزد آقاي‌ سيد ابوالفضل‌ موسوي‌ تبريزي‌ و آقاي‌ تقديري‌ 
 • رسائل‌ را نزد آية‌الله‌ العظمي‌ نوري‌ همداني‌ و آية‌الله‌ مؤمن‌،
 • مكاسب‌ را نزد آية‌الله‌ شيخ‌ علي‌ پناه‌ اشتهاردي‌ و آية‌الله‌العظمي‌ فاضل‌ لنكراني‌ 
 • كفايه‌ را نزد آية‌الله‌ العظمي‌ نوري‌ همداني‌ و آية‌الله‌ العظمي‌ فاضل‌ لنكراني‌

وي‌ از سال‌ 51 به‌ مدت‌ چهارده‌ سال‌ در دروس‌ خارج‌ حضرات‌ آيات‌ عظام:

 • سید محمد رضا گلپايگاني‌،
 • شیخ محمد علی اراكي‌،
 • حائري‌،
 • شاه‌آبادي‌،
 • شيخ‌ كاظم‌ تبريزي (ابوالزوجه معظم له)
 • آیت الله العظمی شيخ‌ جواد تبريزي‌
 • آیت الله العظمی وحيد خراساني‌ شركت‌ كرد.

همچنین ایشان در بخش‌ علوم‌ عقلي‌:

 • شرح‌ منظومه‌ سبزواري‌ را نزد آية‌الله‌ گرامي‌،
 • بدايه‌ را نزد آية‌الله‌ جوادي‌ آملي‌،
 • نهايه‌ را نزد آية‌الله‌ مصباح‌ يزدي‌
 • اسفار را نزد آية‌الله‌ جوادي‌ آملي‌ فرا گرفت‌.

همچنين‌ در عرفان، تمهيدالقواعد و شرح‌ فصوص‌ الحكم‌ را نزد آية‌الله‌ جوادي‌ آملي‌ آموخت‌.

از دوستان‌ معظم له در سالهاي‌ تحصيل‌، می توان حجة‌الاسلام‌ و المسلمين‌ غروي‌ را  نام‌ برد.

فعاليتهاي‌ علمي‌ و فرهنگي‌:

حجت ‌الاسلام‌ والمسلمين‌ فياضي‌ در سالهاي‌ متمادي‌ و ازسالهاي‌ آغازين‌ تحصيل‌ به‌ امر تدريس‌ اهتمام‌ ويژه‌اي‌ داشت‌. او در دروس‌ مختلف‌ دوره مقدمات‌ و سطح‌ را بارها تدريس‌ كرده‌ و سپس‌ به‌ تدريس‌ بدايه‌، نهايه‌ و شرح‌ اشارات‌ رو آورده‌ است‌ و هم‌ اكنون‌ نيز به‌ تدريس‌ اسفار اشتغال‌ دارد. تبيين‌ زيبا و استوار علوم‌ عقلي‌ از ويژگيهاي‌ اوست‌ و دروس‌ و حتي‌ نوارهاي‌ تدريس‌ او همواره‌ مورد استفاده‌ طلاب‌ بوده‌ است‌.

نظرات خاص فلسفی ایشان که گاه گویی در تقابل با بسیاری از آراء متداول است، خود نشانگر روش مستقل علمی این فیلسوف شیعه است. همچنین قرائت ویژه ایشان از اصالت وجود که گاه به اصالت وجود و ماهیت از آن تعبیر می شود، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. البته به تعبیر شاید صحیح تر قرائت ایشان همان اصالت وجود مشهور است که در آن اصالت به معنی تقدم در تحقق است نه وجود صرف. قرائتی که قطعا بی نظیر نیست، و موافق با اصالت الوجود احتمالی ابن سینا و به ادعای خود معظم له اصالت الوجود خود آخوند ملاصدرا است.

همچنین ببنید: آثار دیگران در شرح و نقد اندیشه های آیت الله فیاضی

آیت الله فیاضی از اعضاي‌ جامعه‌ مدرسين‌ است‌ و هم‌ اكنون‌ در قم‌ ضمن‌ اشتغال‌ به‌ تدريس‌، به‌ پژوهش‌ در مؤسسه‌ امام‌ خميني‌ رحمت الله علیه می پردازد. همچنین ایشان سالهاست امامت جماعت موسسه امام خمینی رحمت الله علیه را عهده دار اند.

مجمع عالی و رضایت رهبر انقلاب از آقای فیاضی

همچنین معظم له سالهاست در مجمع عالی حکمت و مدیریت مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی به حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف و حوزه های علمیه خدمت می کنند. فعالیت هایی که موجب خرسندی رهبر انقلاب را فراهم آورده است.

رهبر انقلاب در دیدار اعضای هیئت مؤسس و هیئت‌مدیره‌ی مجمع عالی حکمت اسلامی و دست‌اندرکاران برگزاری همایش ملی حکیم طهران «آقا علی مدرس زنوزی (حکیم مؤسس)» که در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ برگزار شد در مورد آیت الله فیاضی فرمودند: «خیلی ممنون و متشکّریم از جناب آقای فیّاضی که واقعاً ایشان وجود بابرکتی هستند و توانستند در قم این مجموعه (مجمع عالی حکمت) را تشکیل بدهند و راه بیندازند که با این تفاصیلی که آقایان فرمودند خیلی باارزش است.»

همچنین رهبر انقلاب در همان بیانات افزودند: «همین کاری که آقای فیّاضی و آقایان فرمودند که حرف جدیدی یا تقریر جدیدی یا برهان جدیدی برای یک مطلبِ اثبات‌شده -مثلاً- یا ردّ جدیدی برای یک حرف غلط مطرح میشود و بحث میشود، این خیلی باارزش است، خیلی خوب است؛ اینها پیش‌بَرنده‌ی علوم عقلی است.»

و همچنین فرمودند: «من امیدوارم که ان‌شا‌ءالله این مجموعه‌ای را که جناب آقای فیّاضی سرپرستی میکنند و جناب آقای جوادی، جناب آقای مصباح و جناب آقای سبحانی هم … نظارت میکنند یا هدایت میکنند، این را هرچه قوی‌تر پیش ببرند؛ این بسیار کار مهم و لازمی است که [باید] انجام بگیرد.»

 • متن بیانات رهبری در دیدار اعضای مجمع: اینجا

نمایندگی در خبرگان رهبری

معظم له در پی وفات آیت الله حاج ش

یخ حبیب الله مهمان نواز، نماینده خبرگان مردم شریف خراسان شمالی و در پی حمایت فضلای انقلابی این استان، در انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان در سال 98 شرکت کردند و هم اکنون نمایندگی مردم آن استان در مجلس خبرگان رهبری را عهده دار اند.

عضویت در هیئت امنای موسسه امام خمینی

حضرت آیت الله فیاضی پس از وفات حضرت آیت الله علامه مصباح یزدی در دی ماه سال 1399، به تبع حکم مقام معظم ولایت آیت الله خامنه ای، در 19 بهمن همان سال، به عنوان یکی از اعضای هیئت امنای موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی منصوب شدند.

موضع گیری های صریح ولائی و انقلابی ایشان و همچنین دروس اخلاق معظم له از دیگر نکات مهم در سیره ایشان است.

انتهای پیام/