يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
   چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی > جایگاه فلسفه 
جایگاه فلسفه
نقش فلسفه در تمدن اسلامي
فلسفه با ورود خود به عالم اسلام، دست‌خوش تغيير و تحوّل و تكامل گرديد و پس از آن، بر عرصه‌هاي گوناگون فرهنگ و تمدن اسلامي تأثير گذاشت. ازجمله نقش‌هاي فلسفه در تمدن اسلامي را مي‌توان نيازمندي تمدن به فلسفه در تمييز حقيقت از غيرحقيقت، تأثير فلسفه در دين، تأثير فلسفه در اخلاق، تأثير فلسفه در سياست و تبيين مدينة فاضله و تأثير فلسفه در كلام دانست. در اين نوشتار، پس از معناشناسي فرهنگ، تمدن، دين، اخلاق و سياست، به سير اجمالي فلسفه در عالم اسلام اشاره شده،و در ادامه به تبيين نقش فلسفه در تمدن اسلامي پرداخته شده است.
٢١:٣٦ - 1395/10/17 - تعداد نظرات : ٠
فلسفه اسلامی تحقق یافته است
فلسفه اسلامی تحقق پیدا کرده است، زیرا از خطوط کلی گذشته و به جزییات رسیده و فیض در علم‎الیقین، علامه طباطبایی در المیزان، امام خمینی(ره)، آیت‎الله جوادی آملی، آیت‎الله حسن‎زاده کار فیلسوفان اسلامی را پیش برده‎اند.
٢١:٣٠ - 1395/10/17 - تعداد نظرات : ٠
آیا فلسفه اسلامی داریم
در این مقاله، ابتدا مجموعه‌ای که تحت این عنوان شناخته می‌شود معرفی می‌گردد و سپس نشان داده مـی‌شود که عنوان مذکور صرفا نام این مجموعه نیست، بلکه‌ توصیف حقیقی آن است؛‌ یـعنی،‌ مجموعه مذکور هم حـقیقتا فـلسفه است و هم حقیقتا اسلامی.
٢١:٢٨ - 1395/10/17 - تعداد نظرات : ٠
آیت الله یزدی تبیین کرد:
آیت الله یزدی با طرح روش های مختلف کشف عالم گفت: بهترین روش ها، روش هستی شناسی ملاصدرا است وی همچنین در مورد اهمیت توجه به فلسفه در حوزه علمیه گفت: در جلسه ای رهبر معظم انقلاب فرمودند دلیل تأکید بر فلسفه این است که اگر فلسفه اسلامی مورد توجه قرار نگیرد مطالب نادرست فلسفه غرب را با عنوان اسلامی به خورد طلاب ما می دهند.
١٤:٤٥ - 1395/09/14 - تعداد نظرات : ٠
گفت و گو با آیت‌الله استاد شیخ غلامرضا فیاضی
گاه یک اتفاق ساده، مسیر جدیدی فراروی زندگی ما می‌گشاید و ما را به سمتی می‌کشاند که گویا از قبل برای ما طراحی شده است. آری! در پس تمام فراز و نشیب‌ها و ابهام‌ها و انتخاب‌ها،اراده خداوند است که در زندگی ما جاری است.
٠٩:٢٠ - 1395/08/20 - تعداد نظرات : ٠
آیت الله فیاضی دامت برکاته
رییس مرکز تخصصی فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم، علوم عقلی حوزه همچون فلسفه، منطق و کلام را پاسخگوی شبهات القایی از سوی دشمنان عنوان کرد.
٠٧:٥٠ - 1391/04/28 - تعداد نظرات : ٠
مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی:
... کساني که در مقابل فلسفه قرار گرفته اند، گاهي بدون هيچگونه دليلي آن را رد مي‌کنند و از طرفي برخي از طرفداران فلسفه تمام سخنان فلاسفه را مانند وحي منزل مي‌پندارند ...
٠٧:٣٨ - 1391/04/28 - تعداد نظرات : ٠
آیت الله فیاضی:
آیت الله فیاضی عصر دوشنبه، ۲۷ شهریورماه در مراسم آغاز سال تحصیلی این مرکز با اشاره به اهمیت مطالعه و فراگیری فلسفه تاکید کرد: فراگیری فلسفه مقدمه‌ای برای فهم قرآن و روایات است.
٠٧:٤٨ - 1391/04/06 - تعداد نظرات : ٠

<< صفحه قبلی1 2