يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
   دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > جایگاه فلسفه 
جایگاه فلسفه
میزگرد فلسفه شناسی (2)
فلسفه های مضاف، مبادی علوم را اثبات می کنند. همه فلسفه های مضاف، فرع فلسفه اولی هستند؛ زیرا اصول موضوعه علوم را اثبات می کنند و این اصول، به هر حال، در هر علمی که اثبات شوند، نیازمندِ فلسفه اند و گاه نیز در هیچ علمی اثبات نشده اند، در این صورت نیز در فلسفه اثبات می شوند. پس فلسفه، مادر همه فلسفه های مضاف است و اصول موضوعه ای را اثبات می کند که همه علوم به آن محتاجند.
٢٢:٣٢ - 1395/11/02 - تعداد نظرات : ٠
کلام امام خامنه ای مدظله العالی
فلسفه‌ی اسلامی - همان‌طور که شما فرمودید و درست هم گفتید - فقه اکبر است؛ پایه‌ی دین است؛ مبنای همه‌ی معارف دینی در ذهن و عمل خارجی انسان است؛ لذا این باید گسترش و استحکام پیدا کند و برویَد و این به کار و تلاش احتیاج دارد.
٢٢:٠٦ - 1395/11/02 - تعداد نظرات : ٠
کلام امام خامنه ای مدظله العالی
دنیا چشم انتظار شیخ انصاری ها و ملاصدراهاست.
٠٠:٣٥ - 1395/10/28 - تعداد نظرات : ٠
نقش فلسفه در تمدن اسلامي
فلسفه با ورود خود به عالم اسلام، دست‌خوش تغيير و تحوّل و تكامل گرديد و پس از آن، بر عرصه‌هاي گوناگون فرهنگ و تمدن اسلامي تأثير گذاشت. ازجمله نقش‌هاي فلسفه در تمدن اسلامي را مي‌توان نيازمندي تمدن به فلسفه در تمييز حقيقت از غيرحقيقت، تأثير فلسفه در دين، تأثير فلسفه در اخلاق، تأثير فلسفه در سياست و تبيين مدينة فاضله و تأثير فلسفه در كلام دانست. در اين نوشتار، پس از معناشناسي فرهنگ، تمدن، دين، اخلاق و سياست، به سير اجمالي فلسفه در عالم اسلام اشاره شده،و در ادامه به تبيين نقش فلسفه در تمدن اسلامي پرداخته شده است.
٢١:٣٦ - 1395/10/17 - تعداد نظرات : ٠
فلسفه اسلامی تحقق یافته است
فلسفه اسلامی تحقق پیدا کرده است، زیرا از خطوط کلی گذشته و به جزییات رسیده و فیض در علم‎الیقین، علامه طباطبایی در المیزان، امام خمینی(ره)، آیت‎الله جوادی آملی، آیت‎الله حسن‎زاده کار فیلسوفان اسلامی را پیش برده‎اند.
٢١:٣٠ - 1395/10/17 - تعداد نظرات : ٠

<< صفحه قبلی1 2 3 4 صفحه بعدی >>