يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
معرفی مجله

بسم الله الرحمن الرحیم

بی تردید دین مبین اسلام ـ که خاتم ادیان الهی است ـ پاسخگوی تمام نیازهای مادی و معنوی آدمی است و از آنجا که انسان دارای ابعاد وجودی گوناگون است دین نیز ساحت های متعددی همچون عقاید ، اخلاق و احکام را شامل می شود . البته عقاید نقش کلیدی و محوری در منظومه دین دارد چرا که التزام به اخلاق و احکام دین متفرّع بر گرایش اعتقادی به آن است .

در این میان فلسفه اسلامی در کنار عرفان و کلام ، مترصد کشف هندسه اعتقادی دین می باشد . حد اقل ، نقش فلسفه در استنباط ابعاد اعتقادی دین همچون نقش علم اصول در استنباط احکام عملی دین می باشد که شرط لازم است « نه کافی » . از این روی فلاسفه اسلامی همچون دیگر عالمان و متفکران دینی نقش بسزایی در جنبش نرم افزاری ، تولید علم و روند تمدن سازی خواهند داشت . خصوصا اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، استعداد بیشتری برای حضور اندیشمندان دینی در عرصه تحولات فکری و فرهنگی فراهم شده است .

انتشار مجله علمي ـ ترويجي « نسیم خرد » در راستاي ارتقاء پژوهش در حوزه فلسفه اسلامی و ترويج  معارف اعتقادی اسلام بوده و در پی زمینه سازی جهت تحقق آرمان های اعتقادی دین در جامعه اسلامی است . با توجه به ايده ها و آرمان هاي فوق ، مجله نسیم خرد فعاليت هاي خود را سامان مي‌دهد .

این مجله به صورت فصلنامه منتشر خواهد شد و مطالب هر شماره در دو غالبِ مقالات علمی و مطالب علمی به چاپ خواهد رسید . مقالات علمی که به عنوان سابقه پژوهشی مولف لحاظ می شود ، می بایست از آیین نامه مقالات پیروی نماید . ارزیابی و انتخاب مقالات برتر ، طبق ملاکهای تعیین شده در فرم ارزیابی انجام خواهد شد . فرم ارزیابی به ضمیمه آیین نامه مقالات در همین شماره چاپ می گردد تا پژوهشگران محترم بتوانند با رعایت معیارهای مذکور ، در تدوین مقالات خویش به اتقان صوری و محتوایی آن بیافزایند .

اگر چه مجله نسیم خرد متعلق به مرکز تخصصی فلسفه اسلامی است اما دریافت مقاله از پژوهشگران خارج از مرکز نیز امکان پذیر بوده و موجب خوشنودی ما است .

موضوعات پیشنهادی جهت ارائه پژوهش شامل موارد ذیل می باشد :

ضرورت فرا گیری فلسفه ؛ دفاع از حریم فلسفه اسلامی ؛ آموزش و معرفی قواعد فلسفی ؛ معرفی شخصیت های فلسفی [ زندگی نامه ، آثار ، آراء و ...] ؛ خلاصه و معرفی کتاب ؛ مباحث تاریخ فلسفه ؛ مصاحبه های علمی با اساتید ؛ داستانهای فلسفی ؛ ترویج یا نقد آراء فلسفی ؛ عرفان و حکمت متعالیه ؛ بحث های معرفت شناسی ؛ فلسفه های مضاف [فلسفه اصول ، فلسفه فقه ، فلسفه اخلاق ، فلسفه عرفان و ...] ؛ نقد فلسفه غرب ؛ فلسفه تطبیقی [ غرب و اسلام ] ؛ اسلامی سازی علوم انسانی ؛ مباحثات مکتوب پیرامون موضوعات فلسفی .

به قلم سردبیر

روح الله سوری