يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > مشاهده مطلب 
اخبار > جلسه چهارم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی


جلسه چهارم
جلسه چهارم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی
حجیت بیانات ولی فقیه در زندگی عملی/لزوم گوش سپردن به تجربه‌های گذشتگان/لزوم نگهداری حافظه تاریخی ملت/
کد مطلب:
٤٠٦٦٥٧
گروه مطلب:
اخبار عام
تاریخ انتشار:
1398/02/02
ساعت:
١٢:٤٤
تعداد بازدید:
1062

بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه باز خوانی دقیق بیانات مقام معظم رهبری در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی، جلسه چهارم

اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بندهٔ ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل می‌گذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اوّل دربارهٔ گذشته است.

عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربهٔ خود یا گوش سپردن به تجربهٔ دیگران نمی‌توان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی دربارهٔ گذشته و حتّی زمان حال را دنبال می‌کنند و از پول و همهٔ ابزارها برای آن بهره می‌گیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید.

حجیت بیانات ولی فقیه در زندگی عملی

حجت الاسلام و المسلمین معاون پژوهش مرکز تخصصی فلسفه اسلامی در زمینه حجیت و سندیت بیانات مقام معظم رهبری اظهار داشت: هر انسانی باید بر اساس مشورت، فهم، آیات و روایات ... برای هر لحظه زندگی خود دلیل داشته باشد تا بر اساس آن زندگی خود را برنامه ریزی کند. به نظر می‌رسد این سند حداقل به این دلیل که امر ولی فقیه است، می‌تواند برای هر لحظه زندگی دلیل و حجت باشد. لازم است که توجه شود که اهداف بیان شده در این سند برای طی شدن و محقق شدن، باید تبدیل به برنامه شود. البته امکان دارد در این مسیر ذهن گرفتار آسیب‌هایی شده و درگیر شیطان شود، مهم این است که انسان سعی و تلاش کند تا در برنامه ریزی برای این هدف و اجرای آن دچار خطا نشود.

لزوم گوش سپردن به تجربه‌های گذشتگان

معاون پژوهش مرکز افزود: البته یکی از آسیب‌هایی که ممکن است انسان دچار آن شود این است که به نصیحت‌ها و برنامه‌ها توجه نکند و قبل از تکمیل صغری و کبری، سریع به نتیجه برسد و یک نوع تصلب فکری سریع در او ایجاد شود. برخی اوقات حجت و یقین تنها توسط خود انسان بدست نمی‌آید بلکه لازم است که از تجارب دیگران هم استفاده کرد. کسانی که در زمینه‌های اخلاقی، عرفانی، سیاسی و ... به دنبال اخذ استاد هستند در واقع زمینه استفاده از تجارب آن‌ها را در خود فراهم می‌آورند. استفاده از استاد به منزله هلی برن نیروها به نقطه ای جلوتر است که خود نیروها با پای پیاده توان رسیدن به آن را ندارند.

لزوم نگهداری حافظه تاریخی ملت

معاون پژوهش مرکز فلسفه اسلامی ضمن بیان این نکته که نگهداری حافظه تاریخی و خاطرات سیاسی مردم ایران وظیفه طلاب است و کسانی هستند که می‌خواهند حافظه تاریخی مردم پاک شود، بیان داشت: اگر سرنوشت برخی از آیت العظمی‌ها یا برخی بسیجیانی که امام آن‌ها را رهبر نامید و تاریخ آن‌ها دانسته می‌شد، جای تعجبی برای ریزش‌ها و در مقابل آن رویش‌ها نبود. در دوران پس از انقلاب نیز در قضایایی مثل مذاکره با آمریکا و نتایج تأسف بار آن عده ای سعی دارند تا حافظه تاریخی مردم پاک شود و ندانند که از این سوراخ بارها گزیده شده‌اند.

دشمن و پیاده نظام او که بخشی از آن امروز به شکل رسانه بروز یافته، مصیبت‌هایی است که باید به پاسخ آن‌ها مسلط بود و نباید از دشمن توقع دوستی داشت.

حکومت طاغوت ساخته دست بیگانگان

انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، از نقطه صفر آغاز شد؛ اولاً همه چیز علیه ما بود، چه رژیم فاسد طاغوت که علاوه بر وابستگی و فساد و استبداد و کودتایی بودن، اولین رژیم سلطنتی در ایران بود که به دست بیگانه و نه به زور شمشیر خود بر سر کار آمده بود و چه دولت آمریکا و برخی دیگر از دولت‌های غربی و چه وضع به شدت نابسامان داخلی و عقب افتادگی شرم آور در علم و فناوری و سیاست و معنویت و هر فضیلت دیگر.

معاون پژوهش مرکز اظهار داشت: حکومت پادشاهان ایران همچون نادرشاه افشار و آقا محمدخان قاجار خودشان بعد از براندازی حکومت قبل از خود بر سر کار آمدند، ولی حکومت طاغوت به دستور دولت آمریکا بر سر کار آمد و هیچ عرضه‌ای از خود نشان نداد حتی به گفته رضا شاه پهلوی چاههای نفت ایران به روی آمریکا باز بود و سفیر آمریکا قیمت نفت را تعیین می‌کرد. اسرائیل حتی سوخت جنگی خود را از ایران می‌گرفت. وضع به گونه ای بود که اگر یک سرباز آمریکایی به مرجع تقلید زمانه توهینی می‌کرد کاری از دستم ما ساخته نبود.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج