يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
   جمعه ٢٥ آبان ١٣٩٧
صفحه اصلی > مشاهده مطلب 
اخبار > چيستي زمان


نسیم خرد1:
چيستي زمان
محمد علی مختاری گرچکانی
نسخه چاپي   چيستي زماننسیم خرد1: ارسال به دوست
کد مطلب: ٣٦٧٥٢٣
گروه مطلب: نسیم خرد1
تاریخ انتشار: 1394/08/06
ساعت: ١٢:٢٣
تعداد بازدید: 1077

چکيده

 مسألة زمان و چيستي آن از جالب توّجه ‌ترين و پيچيده ‌ترين مسائل فلسفي مي‌ باشد . در طول تاريخ ، فلاسفه براي كشف حقيقت زمان ، آن را به دقّت و تفصيل مورد بحث قرار داد‌ه ‌اند . همچنين اين مسأله از سوي متفکّران يونان و ايران باستان ، متكلّمان ، عارفان ، فيزيكدانان و سائر متفكّران نيز مورد توجّه بوده است . اين نوشتار نگاهي است اجمالي به آراء مختلف پيرامون حقيقت زمان که سعي دارد با بيان ديدگاه هاي گوناگون متفکّران از سويي و با توجّه به نتايج به دست آمده از نظريّات جديد در علم فيزيک ، از سوي ديگر ، حقيقت و چيستي زمان را تا حدّي روشن سازد  .

 واژگان کليدي

زمان ، مکان ، حرکت ، سیلان ، کمّ متّصل غیر قار ، تغییر ، حادث ، صورت دهر ، نسبی ، مطلق ، عینی ، انتزاعی ، تئوری نسبیّت .

 


برای دانلود مقاله چیستی زمان اینجا را کلیک کنید

 

 
قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج