يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > جلسه سوم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی


جلسه سوم
جلسه سوم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی
هر چه فرد جوان تر باشد شجاع تر و توانمندتر است و بیشتر احساس می کند که می تواند فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها را پر کند
کد مطلب:
٤٠٦٤٨٤
گروه مطلب:
اخبار عام
تاریخ انتشار:
1398/01/24
ساعت:
١٠:٤١
تعداد بازدید:
773

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

به گزارش واحد اطلاع رسانی مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی حجت الاسلام و المسلمین موحد معاون پژوهش مرکز در جلسه سوم از سلسله جلسات باز خوانی بیانات مقام معظم رهبری حفظه الله اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب مخصوص به زمان حال نیست بلکه همچون متون قوی حوزوی تا مدتها نیاز به واکاوی دارد. با توجه به نکات و ظرائفی که در این متن وجود دارد و به لحاظ گستردگی کاری که پیش رو است می­توان آن را قابل قیاس با سندهای مهم انقلاب همچون وصیت­نامه الهی- سیاسی امام- منشور روحانیت و فرمان هشت ماده مقام معظم رهبری دانست.

جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّتهای نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود بشدّت پایبند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان بشدّت حسّاس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمیکند و برایش مهم است که چرا بماند و چگونه بماند. بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدانهای آرمان‌خواه را عذاب داده و میدهد، امّا این، فاصله‌ای طی‌شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.

وی در توضیح بیانات رهبری در مورد عدم تحجر جمهوری اسلامی و وجود ادراک و احساس در برابر پدید­ه ها و موقعیت­های گوناگون، اضافه کرد: اجتهاد جدید و پویا که مبتنی بر فقه پویا است و کرسی های نظریه پردازی از سوی نظریه ­پردازان و مجتهدان جوان که سعی حوزه در راه اندازی آن است، نویدی است بر این مطلب.

معاون پژوهش مرکز در ادامه بیانات رهبری درباره پایبندی شدید جمهوری اسلامی به اصول خود و حساسیت به مرزبندی­ها با رقیبان و دشمنان افزود: در برهه­ای که اندیشه­های امام خمینی بازخوانی نشد، عده­ای سعی می کردند که جمهوری اسلامی را با چیزی که بر ضد آن است جمع کنند که یکی از عواقب وخیم آن، کمرنگ شدن و جابجایی مرزها می تواند باشد. برای احیای نظام اسلامی باید حرکت کرد و در خدمت اسلام بود.

وی وجود اختلاس ها را نمونه ای از فاصله میان بایدها و واقیت ها دانست و افزود: چنانچه بارها مشاهده شده اگر خلافی چون اختلاس در جمهوری اسلامی رخ دهد و با آن برخورد نشود، صدای وجدان­های آرمان­خواه بلند می­شود. اما آنچه در این بین از اهمیت برخوردار است این است که می­توان این فاصله­ها را بدون لحظه­ای درنگ با شجاعت و توانمندی هر چه بیشتر پیمود. هر چه فرد جوان تر باشد امکان این شجاعت و توانمندی بیشتر است و بیشتر احساس می کند که می توان این فاصله ها را پر کند. افرادی که همواره به حفظ قالب های کهنه و پوسیده عادت کرده اند، از عهده پر کردن فاصله ها برنخواهند آمد.

گرانیگاه اصلیِ کسانی که این مرزها را تا به امروز پیموده­اند، جوانها بوده­اند، لذا خطاب رهبر همواره به جوانان بوده است.

انقلاب اسلامی ملّت ایران، قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌روی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیامها و جنبشها است، نشده است. در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس ‌از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی بر خلاف بسیاری از نمونه های انتقال قدرت، دست به کشتار دسته­جمعی نزده است، بلکه تنها عده­ای جلاد نظام پهلوی را که در ظلم شاخص بودند به سزای اعمالشان رساند. البته این مطلب نه به معنای ضعف نظام بلکه حاکی از صبر و اقتدار انقلابی آن است. نمونه این اقتدار را در عکس العمل مقامات سعودی و عقب نشینی آشکار آنها در پی سخنان مقام معظم مبنی بر برخورد خشن در صورت اندک اهانت به پیکر شهدای منا و عدم همکاری برای یافتن آنها است؛ چراکه قبلا موارد متعدد این اقتدار را دیده بودند.

این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد. اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل میگذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اوّل درباره‌ی گذشته است.

معاون پژوهش مرکز اظهار داشت: انفعال و تردید داشتن نشانه انقلابی نبودن یا پشیمان شدن از انقلابی بودن است و باید مراقب بود چنین تفکری خود را به اسم انقلابی گری، به مردم تحمیل نکند.

وی در ادامه افزود: جوانانی که امروز از میدان حوزه و دانشگاه وارد معرکه کار و جهاد در مناطق سیل زده کشور می­شوند و فعالیت­های مختلف انجام می­دهند، از جهادگرهای اول انقلاب که امام و سخنانش را درک کردند، الگو گرفته اند. همین جوانان با رشادت و شجاعت و فعالیت و حرکت پویا و خلاقیت باید به­گونه­ای باشند که در هشتاد سالگی انقلاب اسلامی الگوی نسل جوان آن زمان باشند.

قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج