يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > جلسه دوم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی


جلسه دوم
جلسه دوم بازخوانی پیام مهم رهبری به جوانان در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی
مزیت جوانان امروز این است که بدون اینکه امام و دوران انقلاب و شهدا را دیده باشند، در صحنه حاضر شده اند و با تکیه بر فطرت سالم خود، سعی در پیاده کردن اسلام ناب دارند.
کد مطلب:
٤٠٦٤٦٠
گروه مطلب:
اخبار عام
تاریخ انتشار:
1398/01/22
ساعت:
١١:٥٨
تعداد بازدید:
1083

بسم الله الرحمن الرحیم

ادامه باز خوانی بیانات مقام معظم رهبری در آغازگام دوم انقلاب اسلامی

... از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند ...

به گزارش واحد اطلاع رسانی مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین موحد معاون پژوهش مرکز، در جلسه دوم از سلسله جلسات باز خوانی دقیق پیام مقام معظم رهبری حفظه الله اظهار داشت:

در یک نظام سیاسی و اجتماعی، تغییر حکومت اولین پله تغییر است، اما آنچه در میان جوامع مشاهده می شود این است که اگر هم انقلابی رخ دهد، یک عده ای را بیرون می کنند و خود به جای آنها می نشینند. جوامع مصر و الجزایر و روسیه و فرانسه نمونه های خوبی برای این امر هستند. مخصوصا کشور فرانسه که تاکنون انقلاب پنجمش را درک کرده و الان وضعش طوری است که با اینکه به عنوان مهد دموکراسی مطرح است، با گلوله و باتوم مردم خود را از صحنه خارج می کنند. این ها یعنی زیر پا گذاشتن آرمان هایی که به خاطر آن انقلاب کردند.

انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده ...

وی در پاسخ به این پرسش که انقلاب اسلامی آرمان های خود را چگونه حفظ کرده است، اظهار داشت: آرمان های انقلاب اسلامی، گفتمان روز جامعه است و امروزه حتی اگر مسئولی اعتقادی به این آرمان ها نداشته باشد هم سعی می کند از مجرای همین آرمان ها خود را به مردم معرفی کند. یعنی در این حالت هم شعار جهاد و شهادت و ساده زیستی سر می دهد یا به نوعی کار خود را در راستای این فرهنگ توجیه می کند. پس آرمان های اصلی انقلاب را تاکنون کسی زیر سوال نبرده است. می توان گفت که بقای این آرمان ها از قِبل جوانان پر شور و معرفتی است که نه امام را دیده اند و نه در انقلاب بوده اند و نه حتی جنگ را دیده اند ولی لبریز از این آرمان ها هستند.

و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم میشود. آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمیبُرد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود. طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند، امّا این واکنش ناکام ماند. چپ و راستِ مدرنیته، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون برای خفه کردن آن، هرچه کردند به اجلِ محتوم خود نزدیک‌تر شدند.

وی با اشاره به روایتی با این مضمون که معصوم (ع) در پاسخ شخصی که از عدم توجه در نمازش شکوه می کرد، فرمودند که نماز شیعیان ما دارای گوهر ولایت است، به همین خاطر شیطان دورتا دور شیعیان است تا به نماز آنان دست اندازی کند؛ اظهار داشت: این انقلاب دارای چه گوهری است که مدام تحریم می شود و از سوی غرب این همه مورد هجمه قرار می گیرد؟ اگر این انقلاب، رو به اضمحلال و نابودی بود، قطعا این همه هزینه های هنگفت برای از پا در آوردن آن نمی شد. این که امروز استکبار در حال آسیب زدن به این انقلاب است، به این دلیل است که انقلاب سنتی را در جهان بنا نهاد که به فروپاشی استعمار خواهد انجامید. کسی شک ندارد که بیداری اسلامی در کشورهای عربی با الگوگیری از انقلاب اسلامی شیعه است.

... برای همه‌چیز میتوان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه‌ی عصرها با آن سرشته است. آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره‌ای بدرخشد و در دوره‌ای دیگر افول کند. هرگز نمیتوان مردمی را تصوّر کرد که از این چشم‌اندازهای مبارک دل‌زده شوند. هرگاه دل‌زدگی پیش آمده، از روی‌گردانی مسئولان از این ارزشهای دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقّق آنها.

حجة الاسلام موحد در ادامه باز­خوانی بیانات رهبر افزود: دلزدگی از این آرمان­ها غیر قابل تصور است مگر اینکه مسئولان جامعه از آن آرمان­ها و ارزش­های دینی رویگردان شوند. در صورت پشت کردن مسئولان از این آرمان­ها اتفاقاتی در جامعه اسلامی رخ می­دهد که مردم را ناراضی خواهد کرد چنانچه نمونه­های آن را می­بینیم از جمله قاچاق کالاو ارز و تعطیلی صنعت.

وی در پاسخ به اینکه چرا این آرمان ها رنگ نباخته و افراد به آن پشت نکرده اند با اشاره به اینکه انقلاب روسیه با ادعای دفاع از حقوق کارگران بود، اما بعدها سردمداران آن خود در کاخ های مجلل سکنی گزیدند، گفت: شیعیان مبانی انقلابی خود را از جای صحیح و کهنگی ناپذیر گرفته اند که مستقیما با فطرت بشر سخن می گوید، یعنی عقل یا نقل صحیح. مزیت جوانان امروز این است که بدون اینکه امام و دوران انقلاب و شهدا را دیده باشند، در صحنه حاضر شده اند و با تکیه بر فطرت سالم خود، سعی در پیاده کردن اسلام ناب دارند.

معاون پژوهش مرکز تخصصی فلسفه اسلامی در پایان اظهار داشت: مسلما اسلام ناب و نیل به آرمان های انقلاب امری است شدنی به این دلیل که روزی همین جوانان پاک و با فطرت سالم جای مسئولین را خواهند گرفت. خدای متعال همیشه حی و قادر است و همانطور که به شهید همت 27 ساله در درجه سرلشکری شهادت روزی شد، جوانان امروز نیز می توانند لیاقت ایفای نقش های مهم در این انقلاب را داشته باشند، فقط باید خود را در چارچوب انقلاب رشد دهند.

قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج