يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
صفحه اصلی > مشاهده مطلب 
اخبار > مصاحبه ای با آیت الله فیاضی


مصاحبه ای با آیت الله فیاضی
مطابق روایات ارزش عالم از مجاهد فی سبیل‌الله بسیار بیشتر است و علت آن است که یک دانشمند با دفاع از دین دوستان حق و حقیقت موجب می‌شود که دشمنان نتوانند این گوهر ارزنده را از دست شیعیان اهل بیت خارج کنند.
کد مطلب:
٣٩٠٥٢٨
گروه مطلب:
معرفی آثار علمی ایشان اعم از منتشر شده و منتشر نشده, اخبار عام
تاریخ انتشار:
1396/01/29
ساعت:
١٨:٥٦
تعداد بازدید:
7496

آیت الله فیاضی: تصحیح و تنقیح متون اساسی حکمت متعالیه از بارزترین خدمات آیت‌الله خامنه‌ای است.

خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام غلامرضا فیاضی گفت: تصحیح و تنقیح متون درسی و کتاب‌های حکمت متعالیه که دارای چاپ‌های مغلوط، خسته‌کننده و نفس‌گیر بودند از خدمات عظیم آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای است.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا فیاضی رئیس مجمع حکمت اسلامی در همایش بزرگداشت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری آن محفل، با اشاره به روایاتی، گفت: مطابق روایات ارزش عالم از مجاهد فی سبیل‌الله بسیار بیشتر است و علت آن است که یک دانشمند با دفاع از دین دوستان حق و حقیقت موجب می‌شود که دشمنان نتوانند این گوهر ارزنده را از دست شیعیان اهل بیت خارج کنند.

 وی افزود: عالمان دین در درجه‌بندی بعد از انبیاء و اوصیاء قرار دارند و در حقیقت عهده‌دار وظیفه‌ای هستند که بر دوش معصومین گذاشته شده است.

 حجت‌الاسلام فیاضی با اشاره به خدمات آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، گفت: یکی از خدمات بسیار مهم و برجسته ایشان آن است که متون درسی و کتاب‌های اساسی حکمت متعالیه را که دارای چاپ‌های مغلوط، خسته‌کننده و نفس‌گیر بود تصحیح کرد و امیدواریم بنیاد مبارک صدرا کار خود را علاوه بر این جنبه در ابعاد دیگر مانند ترجمه این آثار به زبان‌های دیگر و یا سطح‌بندی مسائل فلسفی و آوردن تفکر فلسفی در میان قشرهای مختلف محصلان ادامه دهد.

 رئیس مجمع عالی حکمت اسلامی، اظهار داشت: حیات والای شیعه مرهون تفکر عقلی آن است و به عنوان نمونه مرحوم خواجه‌نصیر وقتی کتاب کلامی تجرید را می‌نویسد مباحثی از فلسفه را در مقدمه آن می‌آورد. مقصد اول و دوم این کتاب مشتمل بر همان مطالبی است که ملاصدرا در 5 جلد اسفار آورده و مقصد سوم یعنی الهیات نیز در جلد ششم و هفتم اسفار جای گرفته است.

 وی تصریح کرد: افتخار شیعه آن است که عقل را، که قرآن و روایات ما به آن بها داده‌اند در زندگی خود راهبر قرار داده و عقل را مقدمه ورود به معارف متعالی قرآن و اهل بیت معرفی کرده است. زمانی دوست دانشمند ما حجت‌الاسلام قرائتی با نقد بر ملاصدرا می‌گفت که صدرا در ابتدای تفسیر سوره واقعه حسرت می‌خورد که "ای کاش از قرآن بیشتر استفاده می‌کردم" من می‌خواهم با استفاده از همین بیان ایشان بگویم همان حسرت او نیز به خاطر برخوداری از فلسفه و حکمت بوده است و در عالم تشیع یک عالم غیر فیلسوف پیدا نمی‌کنیم که چنان حسرتی داشته باشد.

 

 حجت الاسلام فیاضی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: این کلام صدرالمتالهین نشان می‌دهد که کسی که از علوم عقلی بهره برده باشد به خاطر ورزیدگی عقلش استفاده‌هایی از قرآن و روایات می‌برد که دیگران از آن بی‌بهره‌اند.

 

منبع:

خبرگزاری تسنیم

 

قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج