يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
صفحه اصلی > مشاهده مطلب 
اخبار > درآمدي بر معرفت شناسي


معرفی کتاب
درآمدي بر معرفت شناسي
امروزه مباحث معرفت شناسی در مجامع علمی به دلایل گوناگونی مورد بحث قرار می گیرد. مسائلی که به دلیل بنیادی بودنشان، همه باورها، از جمله شناخت های دینی و اخلاقی، را تحت تأثیر خود قرار می دهند. از این رو، داشتن مبنایی معقول و مستحکم در این زمینه می تواند ضامن سلامت فکری، دینی و اخلاقی افراد و جامعه باشد. این کتاب، در صدد است تا به بخشی از نیاز جامعه علمی ما در این عرصه پاسخ دهد.
کد مطلب:
٣٨٩٢٧٨
گروه مطلب:
معرفی آثار علمی ایشان اعم از منتشر شده و منتشر نشده
تاریخ انتشار:
1395/12/07
ساعت:
٢١:٣٠
تعداد بازدید:
2505

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب درآمدي بر معرفت شناسي:

دروس استاد غلامرضا فیاضی

مولف: غلامرضا  فیاضی

گردآورنده کتاب: احمدحسین شریفی، مرتضی رضایی

ناشر کتاب: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

سال نشر: 1393

چاپ جاری: 4

تعداد صفحات: 200امروزه مسائل و مباحث معرفت شناسی در مجامع علمی و دانشگاهی به دلایل و انگیزه های گوناگونی مورد بحث قرار می گیرد. مسائلی که به دلیل بنیادی بودنشان، همه باورها، از جمله شناخت های دینی و اخلاقی، را تحت تأثیر خود قرار می دهند.

از این رو، داشتن مبنایی معقول و مستحکم در این زمینه می تواند ضامن سلامت فکری، دینی و اخلاقی افراد و جامعه باشد. متأسفانه هم اکنون در سطح جامعه علمی و دانشگاهی ما به دلیل روند رو به رشد ترجمه متون معرفت شناسی غربی، میزان اطلاعات دانشجویان فلسفه و سایر رشته های مربوط درباره معرفت شناسی غربی به مراتب بیشتر از معرفت شناسی اسلامی است.

شاید بخشی از مشکل فوق مربوط به کمبود چشمگیر منابع معرفت شناسی اسلامی است.

این کتاب، در صدد است تا به بخشی از نیاز جامعه علمی ما در این عرصه پاسخ دهد.

در این کتاب سعی شده است با تکیه بر مبانی محکم عقلی و برهانی و با استمداد از اندیشه های فیلسوفان مسلمان، مهم ترین و بنیادی ترین مباحث معرفت شناسی در سطحی مقدماتی و با نظمی منطقی ارائه شود.


کتاب حاضر در هشت فصل به صورت کتاب درسی به رشته تحریر درآمده است؛ به این صورت که در ابتدای هر فصل ، اهداف اصلی آموزشی و انگیزشی مورد نظر بیان شده و در پایان هر فصل نیز افزون بر خلاصه مطالب فصل، پرسش هایی ناظر به مطالب آن طراحی و سپس مطالبی با عنوان برای پژوهش بیشتر معرفی شده است. هم چنین کوشش شده است در پایان هر فصل، منابعی ساده و آسان یاب برای مطالعه بیشتر در زمینه مطالب آن فصل معرفی شود.


عناوین فصل های کتاب ، عبارتند از:

فصل اول: کلیات

فصل دوم: معرفت شناسی و دانش های همگن

فصل سوم: کاوشی در موضوع معرفت شناسی

فصل چهارم: وجود معرفت و اقسام آن

فصل پنجم: تفاوت های علم حصولی و علم حضوری

فصل ششم: بررسی شبهات ناظر به ارزش علم حضوری

فصل هفتم: نکاتی درباره شناخت های حصولی

فصل هشتم: ارزش علم حصولی


این کتاب به رغم اینکه متنی مقدماتی بوده، بیشتر با هدف تهیه متنی درسی برای دوره های مقدماتی آموزش معرفت شناسی اسلامی طراحی شده است.

میتوان گفت کتاب حاضر جامع ترین متن موجود برای مباحث معرفت شناسی اسلامی است.


در ضمن ، این کتاب در حقیقت ، صورت تدوین شده درس گفتارهای معرفت شناسی است که در تابستان سال 1383 در شهر زنجان به دعوت آیت الله شیخ محمدتقی واعظی، در جمع تعدادی از طلاب و دانشجویان آن شهرستان توسط استاد غلامرضا فیاضی ارائه شده است.

قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج