يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرً‌ا كَثِيرً‌ا ۗ وَمَا يَذَّكَّرُ‌ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ <<>> (خدا) دانش و حکمت را به هر کس بخواهد (و شایسته بداند) می‌دهد؛ و به هر کس دانش داده شود، خیر فراوانی داده شده است. و جز خردمندان، (این حقایق را درک نمی‌کنند، و) متذکر نمی‌گردند. سوره بقره﴿٢٦٩﴾
يکشنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٩
صفحه اصلی > مشاهده مطلب 
اخبار > علم النفس فلسفی


معرفی کتاب
علم النفس فلسفی
کتاب علم النفس فلسفی استاد غلامرضا فیاضی از آخرین آثاری به شمار می آید که این موضوع را از دریچه فلسفی کاویده است. این اثر متنی آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد است. عناوین فصول کتاب بدین قرارند: مفاهیم و اصطلاحات، انواع نفس، تجرد نفس، حرکت نفس، حدوث نفس، تناسخ، جاودانگی نفس، سعادت نفس.
کد مطلب:
٣٨٩٢٧٧
گروه مطلب:
معرفی آثار علمی ایشان اعم از منتشر شده و منتشر نشده
تاریخ انتشار:
1395/12/07
ساعت:
٢١:١٩
تعداد بازدید:
3126

بسم الله الرحمن الرحیم

اشاره:

علم النفس فلسفی اصطلاحی است که شاید با این ترکیب کمتر شنیده شده باشد، اما مباحث آن از دیرباز مطرح بوده، به گونه ای که بخش چشم گیری از آثار فلاسفه از یونان باستان نظیر افلاطون و ارسطو و دانشمندان دیگر را به خود اختصاص داده است.

 


 

کتاب علم النفس فلسفی:
 
تحقیق و تنظیم کتاب: محمد تقی یوسفی

 

سخنران: غلامرضا فیاضی
 
ناشر کتاب: انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
سال نشر: 1393
تعداد صفحات: 680

 

کتاب علم النفس فلسفی آیت الله غلامرضا فیاضی از آخرین آثاری به شمار می آید که این موضوع را از دریچه فلسفی کاویده است.

علم النفس فلسفی بر اساس اصول عقلی به بحث هایی درباره نفس می پردازد، از جمله این که آیا نفس بسیط است یا مرکب؟ نحوه تجرد آن چگونه است؟ در قلمروی نفس، جبر حاکم است یا اختیار؟ رابطه نفس به عنوان یک جوهر مجرد با بدن به عنوان یک جوهر مادی چگونه است؟

مفاهيم و اصطلاحات، عنوان دو درس ابتدايي كتاب است كه در آن نفس از نگاه افلاطون، ارسطو، ابن سينا و متأخران و نيز علم‌النفس و علم‌النفس فلسفي تعريف مي‌شود. در ادامه نه درس به انواع نفس اختصاص پيدا مي‌كند. ديدگاه قدما و متأخران درباره‌ي انواع نفس، بيان ديدگاه‌ها درباره‌ي وحدت يا تعدد نفوس همه‌ي انسان‌ها، ديدگاه‌ها درباره‌ي وحدت يا كثرت نفس در هر شخص، براهين ملاصدرا بر نظريه‌ي وحدت نفس و قوا و بررسي اشكالات وارده، قواي نفس از ديدگاه فيلسوفان مشاء، ادله‌ي ابن سينا بر وحدت نوعي نفوس، ملاصدرا و كثرت نوعي نفوس و بالاخره ادله‌ي نقلي از قرآن و روايات بر اختلاف نوعي نفوس از مطالب مطرح شده در اين دروس است.

مبحث تجرد نفس و بيان ديدگاه‌هاي مادّيّون، فيلسوفان مشاء و ملاصدرا درباره‌ي مادّي‌انگاري يا تجرّد نفس، مطالب چهار درس بعدي را تشكيل مي‌دهد. ديدگاه‌هاي فيلسوفان درباره‌ي حركت نفس به ويژه حركت جوهري در ادامه ذكر مي‌شود. حدوث و قدم و مبحث حدوث نفس و استدلال به دوازده دليل عقلي و چهار دليل نقلي در اين باره و همچنين استدلال به نه دسته دليل قرآني بر حدوث نفس، پيش از بدن و هفت دسته دليل روايي، مورد توجه نگارنده در دروس بعدي است. سپس مولف بحث تناسخ و ادله‌ي آن را واكاوي كرده و آنگاه جاودانگي نفس و بيان ديدگاه‌هاي مختلف در اين زمينه و استدلال موافقان و منكران جاودانگي نفس را بررسی می کند. دو درس پاياني هم به سعادت نفس و تعريف آن و بيان مصايق سعادت اختصاص دارد.

این کتاب که عنوان شایسته تقدیر گروه علمی فلسفه و کلام سیزدهمین همایش کتاب سال حوزه را کسب کرده، برای طلاب حوزه های علمیه و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته فلسفه به عنوان متن آموزشی درس علم النفس و یکی از منابع همین درس در مقطع دکتری تدوین شده است.

قبل از ارائه هرگونه نظر یا سؤال، به این موارد توجه نمایید:
1) مطلب فوق را کاملاً مطالعه و از تکراری نبودن نظر یا سؤال خود اطمینان حاصل فرمایید.
2) از ارائه نظر غیرمرتبط با مطلب فوق، در این بخش خودداری کنید.
3) نظر یا سؤال خود را گویا و مختصر (حداکثر در 4 سطر) بیان نمایید؛ در غیر این صورت، مدیریت سایت، مجاز به ویرایش و اختصار آن خواهد بود.
 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج